Európska lieková agentúra (EMA) zahájila prehodnotenie liečivých prípravkov  zvaných retinoidy, v priebehu ktorého sa bude zaoberať účinnosťou opatrení na prevenciu počatia (PPP), ktoré sú v súčasnosti používané,  a ďalej  minimalizáciou  možného rizika vzniku neuropsychiatrických porúch.

Viac info:

Pre ženy vo fertílnom veku, ktoré musia retinoidy užívať, boli v celej EU zavedené tzv. Programy prevencie počatia (PPP). Pre retinoidy, ktoré sa aplikujú na kožu, nie je toto riziko tak závažné, ale aj tak sa ich používanie v tehotenstve neodporúča.

Retinoidy sú deriváty vitamínu A a užívajú sa ústami vo forme kapslí alebo sa aplikujú na kožu ako krémy alebo gély. Retinoidy užívané ústami sa používajú na liečbu kožných ochorení, ako sú závažné formy akné, závažný ekzém rúk, ktorý nereaguje na liečbu kortikoidmi, alebo psoriáza a tiež na liečbu určitých druhov rakoviny. Retinoidy aplikované na kožu sa užívajú na liečbu rôznych kožných ochorení napr. ľahkého až stredne závažného akné.

Prehodnotenie zahŕňa retinoidy, ktoré sú registrované národnými procedúrami v rôznych štátoch EU s liečivom: acitretin, adapalen, alitretinoin, izotretinoín, tazaroten a tretinoin.

V Slovenskej republike sú obchodované tieto lieky s obsahom retinoidov (liečivo:obchodný názov lieku):

acitretin: Neotigason 10 mg cps dur, Neotigason 25 mg cps dur

adapalen: Belakne 01% gel a krém,  Differine gél a krém

alitretinoin: Panretin 0,1% gél a Toctino 10 cps mol, Toctino 30 cps mol

bexaroten: Tagretin 75 mg cps mol

izotretinoín: Aknenormin 10 mg cps mol, Aknenormin 20 mg cps mol, Curacné 40 mg cps mol, Isotrexin gel, Isotretinoin Actavis 10 mg cps mol, Isotretinoin Actavis 20 mg cps mol, Roaccutane 10 mg cps mol, Roaccutane 20 mg cps mol

tretinoin: Acnatac 10mg/g  + 0.25mg/g gél, Aknemycin plus sol der, Locacid krém, Vesanoid 10 mg krém

Poznámka:  Pacienti, ktorí majú akékoľvek obavy alebo dopyty týkajúce sa liečby retinoidmi, sa v priebehu  prebiehajúceho prehodnotenia  môžu obrátiť na svojho lekára

2017-08-08